עריכת סקירות שיטתיות - Systematic reviews

"לאחרונה ערכתי סקירה שיטתית והנחתי לסטודנטית שלי לבצע את חיפוש המאמרים. בודק המאמר מטעם העיתון היה ביקורתי מאד לגבי תהליך החיפוש ולאור זאת נאלצתי לבצע אותו מחדש. פניתי לספרנית בספרייה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, והופתעתי לראות שתהליך החיפוש מורכב בהרבה ממה שחשבתי.
החיפוש הממוקד של הספרנית זיהה 386 מאמרים, לעומת 3000 מאמרים שהתקבלו בחיפוש הקודם וכללו הרבה מאד "רעש". בנוסף, החיפוש של הספרנית זיהה מאמרים חשובים שלא התגלו בחיפוש הקודם.
אני ממליצה מאד לשתף ספרנים בחיפוש ספרות, במיוחד לצורך סקירות שיטתיות, אך גם עבור סוגי מחקר אחרים. ישנם הרבה טריקים שאנחנו החוקרים לא בהכרח מודעים להם. הספרנים יכולים לחסוך לנו הרבה זמן ולעזור לנו לבצע עבודה טובה בהרבה."

--- ד"ר לאה רוזן, ראש החוג לקידום בריאות, אוניברסיטת תל אביב, ספטמבר 2014

 

סקירה שיטתית נועדה לתת תשובה לשאלה מוגדרת באמצעות איתור כל המחקרים שנערכו בנושא, הערכתם בהתאם לקריטריונים שנקבעו מראש וניתוח שיטתי של ממצאי כל המחקרים העומדים בקריטריונים. כאשר הניתוח הוא איכותני, המחקר ייקרא סקירה שיטתית. כאשר הניתוח הוא כמותי, המחקר ייקרא מטה-אנליזה.

עריכת סקירה שיטתית או מטה-אנליזה כרוכה בתהליך חיפוש מורכב שנועד לנסות לאתר את מירב המחקרים בנושא הסקירה. תהליך זה דורש ידע וניסיון בביצוע חיפוש מקיף במאגרי מידע ועל כן מומלץ לבצעו בשיתוף מדור חיפוש מידע


 בחירת מאגרים
• כל חיפוש יכלול לפחות את 3 המאגרים: PUBMED + MEDLINE + EMBASE
• בנוסף, החיפוש יכלול מאגרים נוספים בהתאם לנושא הסקירה


פיתוח אסטרטגיית חיפוש (אלגוריתם)
• אסטרטגיית חיפוש מקיפה חייבת לכלול שני אלמנטים משלימים:
      1. שימוש במונחי המאגר: MESH עבור EMTREE, MEDLINE עבור EMBASE וכד'
      2. שימוש בשפה חופשית
• אסטרטגית החיפוש עשויה לכלול גם את מתודולוגיית המחקרים הנכללים בסקירה. לדוגמא: אם הסקירה כוללת רק מחקרי RCT, ניתן להכניס זאת כחלק מאלגוריתם החיפוש


שימוש בכלי תוכנה לניהול ציטוטים
• בחיפוש עבור סקירות שיטתיות, מתקבל בדרך כלל מספר גדול מאד של תוצאות. לכן נוח לעבוד עם תוכנות ייעודיות כדוגמת Sciwheel (F1000) או Endnote.
• בדרך כלל ניתן לייצא רשומות ממאגרי המידע בפורמט המתאים לתוכנות אלה
• התוכנות יודעות גם לטפל בהורדת כפילויות, הנובעת מחיפוש במאגרים מרובים.
• הספרייה נותנת תמיכה וגישה ל-Sciwheel (F1000).
 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>